Zgodnie z art. 10 Ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (t.j. Dz.U. 2018 poz. 1330) (dalej Ustawa), informacja publiczna, która nie została udostępniona w Biuletynie Informacji Publicznej, jest udostępniana na wniosek.
Termin, sposób i forma udostępnienia informacji publicznej na wniosek
Zgodnie z art. 13 ustawy udostępnianie informacji publicznej na wniosek następuje bez zbędnej zwłoki, nie później jednak niż w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku. Jeżeli informacja publiczna nie może być udostępniona w powyższym terminie podmiot obowiązany do jej udostępnienia powiadamia w tym terminie o powodach opóźnienia oraz o terminie, w jakim udostępni informacje, nie dłuższym jednak niż 2 miesiące od dnia złożenia wniosku.
Wniosek o udzielenie informacji publicznej może mieć dowolną formę, jednak należy w nim precyzyjnie wskazać zakres informacji, których udostępnienia wnioskujący oczekuje, oraz określić formę udostępnienia i sposób przekazania tych informacji. Wzór wniosku do pobrania poniżej.
Zgodnie z art. 14 ustawy udostępnianie informacji publicznej na wniosek następuje w sposób i w formie zgodnych z wnioskiem, chyba że środki techniczne, którymi dysponuje Politechnika Rzeszowska, nie umożliwiają udostępnienia informacji w sposób i w formie określonych we wniosku. W takiej sytuacji Politechnika Rzeszowska powiadamia pisemnie wnioskodawcę o przyczynach braku możliwości udostępnienia informacji zgodnie z wnioskiem i wskazuje, w jaki sposób lub w jakiej formie informacja może być udostępniona niezwłocznie. Jeżeli w terminie 14 dni od powiadomienia wnioskodawca nie złoży wniosku o udostępnienie informacji w sposób lub w formie wskazanych przez Uczelnię w powiadomieniu, postępowanie o udostępnienie informacji umarza się.
Politechnika Rzeszowska może udzielić pisemnej odpowiedzi z wyjaśnieniem, że:
- żądana informacja nie dotyczy spraw publicznych;
- Politechnika Rzeszowska nie dysponuje żądaną informacją;
- istnieją przepisy określające odmienne zasady i tryb dostępu do informacji publicznej.
Dostęp do informacji publicznej może zostać ograniczony, zgodnie z art. 5 ustawy, ze względu na:
- przepisy o ochronie informacji niejawnych;
- przepisy o ochronie innych tajemnic ustawowo chronionych;
- prywatność osoby fizycznej lub tajemnicę przedsiębiorcy (ograniczenie to nie dotyczy informacji o osobach pełniących funkcje publiczne, mających związek z pełnieniem tych funkcji, w tym o warunkach powierzenia i wykonywania funkcji, a także w przypadku, gdy osoba fizyczna lub przedsiębiorca rezygnują z przysługującego im prawa).
Sposoby dostarczenia wniosku
Wniosek o udzielenie informacji publicznej można złożyć w jeden z niżej wymienionych sposobów:
- pocztą tradycyjną na adres:
Koordynator BIP
Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza
al. Powstańców Warszawy 12
35-959 Rzeszów - osobiście pod powyższym adresem &ndash w Kancelarii Politechniki Rzeszowskiej;
- pocztą elektroniczną na adres e-mail: koordynator.bip@prz.edu.pl;
- za pośrednictwem Elektronicznej Skrzynki Podawczej na platformie ePUAP na adres:
/PolitechnikaRzeszowska/SkrytkaESP; - przesłać za pomocą formularza elektronicznego.
Opłaty
Zgodnie z art. 15 ustawy, Politechnika Rzeszowska zastrzega sobie prawo pobrania opłaty w związku z udostępnieniem informacji publicznej, w przypadku gdy wymaga to poniesienia dodatkowych kosztów.